Podczas przygotowań do świąt łatwo jest stracić głowę i dać się naciągnąć na „cudowne” okazje i promocje. Nie dajmy się zwariować i starajmy się wydawać tylko tyle pieniędzy, ile naprawdę potrzebujemy. Warto poznać najpopularniejsze triki sprzedawców, aby móc bronić się przed kupowaniem ponad swoje potrzeby. Podczas zakupów spożywczych zwracaj uwagę na to, żeby przed pójściem do sklepu stworzyć kompletną i szczegółową listę zakupów. Na zakupach kupuj tylko produkty z listy – nie daj się złapać na specjalne świąteczne ciastka czy czekoladę. Kup tylko tyle, ile jest na liście.

Uważnie sprawdzaj ceny, Wiele sklepów przed świętami podnosi ceny niektórych produktów, po to by zaraz przed Bożym Narodzeniem je obniżyć i zrobić „promocję”. Oczywiście nie jest to żadna okazja, a zwyczajne naciąganie klientów. Nie kupuj więc produktów tylko dlatego że mają kolorową metkę promocyjną. Porównaj ceny i objętości innych produktów i wybierz ten w najkorzystniejszej cenie. Uważaj na promocje „3 za 2”. Zwykle nie potrzebujemy aż tylu opakowań danych produktów – jeśli na Twojej liście są tylko 2 opakowania danego produktu, trzymaj się tej ilości. Co z tego, że kupisz 3 za cenę 2, skoro możesz prawdopodobnie kupić 2 opakowania tańszego produktu. Ten trzeci i tak pewnie by się zmarnował.

A co z ozdobami?

Nie kupuj zbyt dużo świątecznych ozdób. Oczywiście, sklepy kuszą nas przeróżnymi specjalnymi sezonowymi produktami. Warto czasami kupić coś, co ozdobi Twój dom, jednak czy na pewno co roku musisz zupełnie odmieniać swoje dekoracje? Nie potrzebujesz przecież kolejnego zestawu światełek, jeśli poprzednie działają dobrze. Tak samo rzecz ma się z wszelkimi innymi produktami stworzonymi specjalnie na potrzeby świąt – ich jedynym celem jest wyciąganie pieniędzy od konsumentów oczarowanych „magią świąt”. Oczywiście, wiele z nich jest pięknych i może umilić nam ten czas, ale nie daj się zwariować i zachowaj umiar!

Prezenty kupuj po uprzednim przemyśleniu każdego zakupu, zwłaszcza jeśli są kosztowne. Nie zawsze to, co sklep reklamuje jako najlepsze rzeczywiście takim jest. Sprawdzaj parametry i cechy produktów, porównuj cechy. Poczytaj o danej marce czy o danym tytule w Internecie. Nie kupuj prezentów „na ostatnią chwilę” – zwykle prowadzi to do złych wyborów.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *