Niemal każdy z nas myśli o tym, jak kupując ubrania oszczędzać. Nikt nie lubi przecież przepłacać i wydawać więcej niż może. Oszczędny tryb życia to nie tylko sposób na odłożenie pieniędzy na wakacje, ale również droga do minimalizmu, który dla wielu może okazać się zbawiennym trybem życia. Jeśli dodatkowo możemy kupować ekologicznie i dbać o środowisko – czego chcieć więcej?! Nie kupuj na zapas. Po co Ci trzy pary jeansów, skoro tak naprawdę chodzisz tylko w swoim ulubionym, znoszonym już fasonie?

Nie daj się skusić wyprzedażom, usiłującym sprzedać Ci kolejną letnią sukienkę, która tak jak pozostałe prawdopodobnie przeleży w szafie cały rok. Staraj się kupować nowe ubrania dopiero, kiedy stare nie nadają się już do noszenia (albo po prostu decydujesz się przestać je nosić). Spodnie przetarły się w kroku? To teraz jest czas aby pomyśleć o nowych. Jesienny płaszczyk jest za mały? Czas kupić nowy! Kiedy już kupujesz nowy ciuch, nie bierz foliowej reklamówki i nie proś o zapakowania w sztuczne opakowanie – dzięki temu choć trochę przyczynisz się do ochrony środowiska!

Jakość czy ilość?

W przypadku ubrań wielosezonowych, stawiaj na jakość. Często wydaje nam się, że jeśli kupimy tanie buty, to i tak nie będzie to problem jeśli rozpadną się po miesiącu, bo przecież można zawsze kupić nowe, równie tanie i tandetne. Tymczasem porządne, skórzane buty to nie tylko zakup na lata (dosłownie – przez parę lat masz spokój z kupowaniem półbutów), ale również oszczędność czasu i zdrowia. Podobnie rzecz ma się z zimowymi płaszczami czy kurtkami, porządnymi jeansami i białą koszulą. Każda z tych rzeczy to coś, bez czego nie będzie się niemal żadna szafa i do czego będziemy wracać bardzo często.

Kup więc ubranie wysokiej jakości, które posłuży długo. Wysoka jakość materiałów zwykle idzie w parze z dobrym krojem i szyciem – masz więc pewność że ubrania będą świetnie leżeć. Dodatkowo nie obciążasz środowiska wyrzucając po kilku wyjściach tanie buty czy spodnie. Oczywiście te reguły nie odnoszą się do ubrań, które mimo braku zużycia nie będą noszone długo, jak np. ubrania dla dzieci które przecież szybko z nich wyrastają.

 

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *