Zakupy robimy niemal codziennie, często nie myśląc o tym gdzie i jak kupujemy. Często wydaje namsię, że niewielkie kwoty wydane na zakupy spożywcze nie mają znaczenia. Dopiero pod koniec miesiąca zaczynamy się zastanawiać jak to możliwe że ucieka nam tyle pieniędzy. To nie złudzenie – zakupy spożywcze, jeśli robimy je źle, mogą stanowić bardzo duże kwoty w naszych miesięcznych budżetach. Jednak jeśli wdrożymy kilka prostych zasad, będziemy mogli zaoszczędzić znaczące kwoty.

Po pierwsze – lista zakupów. Może to wydawać się banalne, ale listy naprawdę działają. Nie chodzi tylko o spisanie tego, co akurat masz w głowie. Sprawdź szafki i lodówkę, spytaj domowników czego im potrzeba. Postaraj się przemyśleć i zaplanować swoje posiłki na około jeden tydzień do przodu. Na podstawie takiego menu stwórz listę zakupów. Nie zapisuj tylko nazw produktów, ale także ich ilość, żeby mieć pewność że nie zabraknie Ci czegoś w środku tygodnia. Będąc w sklepie trzymaj się listy. Nie kupuj niczego, co się na niej nie znajduje.

Oszczędne zakupy – sposoby

Po drugie, kupuj w tanich sklepach. Jeśli mieszkasz w okolic którą znasz, prawdopodobnie wiesz które sklepy są tańsze a które droższe. Nawet jeśli na co dzień nie chce Ci się jeździć do taniego sklepu i wolisz robić zakupy w osiedlowym markecie, spróbuj robić cotygodniowe duże zakupy. Stosując technikę planowania posiłków i tworzenia listy możesz naprawdę zaopatrzyć się w niemal wszystko, co potrzebne do przeżycia przez tydzień.

Oczywiście, mięso, owoce i warzywa kupujemy świeże – jednak nie mając na głowie żadnych innych sprawunków możemy kupić je na targu lub w warzywniaku (mięso w sklepie mięsnym), gdzie na pewno znajdziemy produkty o znacznie wyższej jakości niż te z supermarketu. Szukaj promocji. Nie przywiązuj się zbytnio do marek. Oczywiście, są produkty których marka ma znaczenie. Często jednak kupujemy zawsze ten sam produkt z przyzwyczajenia, gdy tym czasem niemal identyczny jest tańszy, lub akurat w promocji. Hipermarkety zwykle posiadają przecenę na przynajmniej jeden produkt z niemal każdego rodzaju towarów. Warto sprawdzać ceny i objętości opakowań, tak by uzyskać najlepszy stosunek ceny do ilości.

 

 

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *