Zakupy internetowe cieszą się coraz większą popularnością ze względu na wygodę, szybkość transakcji oraz bogatą ofertę e-sklepów. W dalszym ciągu jednak spora grupa osób unika wirtualnych transakcji, martwiąc się przede wszystkim o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Część klientów nie zna również możliwości, jakie dają sklepy internetowe i banki, by ułatwić dokonywanie płatności oraz stosowanych przez nie systemów chroniących dane.

Wybór sposobu płatności

W zależności od indywidualnych preferencji możemy wybierać najczęściej spośród kilku dostępnych opcji płatności. Do najbardziej popularnych należą w dalszym ciągu przelewy wykonywane drogą elektroniczną, ale w najbardziej tradycyjny sposób, bez pośredników. Klient loguje się bezpośrednio na stronie swojego banku i samodzielnie wprowadza dane. Jak w przypadku każdego tego rodzaju przelewu, jego zaksięgowanie na koncie sprzedającego może potrwać nawet kilka dni, a ponieważ dane wprowadzamy samodzielnie, istnieje ryzyko pomyłki. Bezpieczeństwo gwarantują jednak szyfrowane transmisje danych i konieczność autoryzowania przelewu. Pewne ułatwienia oferują firmy pośredniczące między sprzedającymi i kupującymi, m.in. DotPay, PayU, Platnosci.pl, Transferuj.pl. Korzystanie z ich usług przyspiesza i ułatwia dokonanie przelewu, który wykonujemy również z wykorzystaniem strony naszego banku. Cały proces bardzo przypomina wykonywanie klasycznego e-przelewu, dlatego nawet początkujący kupujący nie powinni się go obawiać.

Zyskującą coraz większą liczbę zwolenników opcją jest płatność z wykorzystaniem karty. Dokonanie transakcji wymaga wypełnienia formularza, jego weryfikacją zajmuje się już odpowiedni system. Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo wpisywanych danych, ponieważ wszystkie uczestniczące w procesie organizacje muszą posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Dodatkowo przeprowadzana transakcja jest szyfrowana, a dane karty nie są udostępniane sklepowi.

Na co należy zwrócić uwagę

Każda z popularnych metod płatności internetowych posiada odpowiednie zabezpieczenia, gwarantujące bezpieczeństwo transakcji. Nie zwalnia to jednak kupujących i korzystających z bankowości elektronicznej klientów z zachowania niezbędnej ostrożności. Loginy i hasła do internetowego konta bankowego powinno się przechowywać w bezpiecznym miejscu i nie udostępniać tych danych osobom trzecim. Podejrzane maile z logo banku, najlepiej weryfikować, warto również zwracać uwagę na zmianę wyglądu stron na których dokonujemy e-płatności.   

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *